Zarobki kobiet i mężczyzn - przyczyny dysproporcji

Statystyki są nieubłagane i od lat ich analiza utwierdza nas w przekonaniu, że zarobki kobiet są znacznie niższe niż te, na które mogą liczyć panowie. W 2014 roku panie przeciętnie zarabiały około 2400 PLN brutto, a więc nawet o 1000 PLN mniej niż panowie. Należy jednak zwrócić uwagę i na to, że mamy do czynienia z profesjami, w których to kobiety mają widoczną przewagę nad mężczyznami. Przykładem takiej widocznej dysproporcji może być choćby sytuacja kobiet i mężczyzn zatrudnionych w księgowości.

Badania przeprowadzone przez Grupę Pracuj potwierdzają, że kobiety muszą liczyć się z zarobkami niższymi od zarobków mężczyzn. Okazuje się jednak, że im wyższe stanowisko zajmują, tym mniejsze są wspomniane dysproporcję. Gdy zatem mamy do czynienia ze specjalistami, dysproporcja wynosi nawet 11 procent, wśród dyrektorów zaś spada do dwóch procent. Okazuje się przy tym, że w pewnych branżach to panowie muszą podejmować niemałe wysiłki, aby dorównać paniom. Z sytuacją taką mamy do czynienia w przypadku kadr, zawodów związanych z komunikacją marketingową oraz wzmiankowanej już wcześniej księgowości. A co z niepokojącą różnicą osiemnastu procent w zarobkach kobiet i mężczyzn, z którą mamy do czynienia analizując dane napływające z całej Polski? Tu warto powołać się na przynajmniej kilka mniej lub bardziej wiarygodnych wytłumaczeń, wśród których za najbardziej przekonujące wypada uznać te, które mówi o niższym stopniu obsadzania przez kobiet stanowisk kierowniczych i dyrektorskich. Owszem, już prawie czterdzieści procent specjalistów to kobiety, gdy jednak poddajemy analizie obsadę stanowisk dyrektorskich nie możemy nie zwrócić uwagi na to, że liczba kobiet na tak prestiżowym stanowisku to zaledwie 23 procent. Jeśli więc panie chcą pracować w branży, w której dysproporcje nie są tak widoczne, a nawet nie pojawiają się wcale, powinny pomyśleć o karierze sekretarek, asystentek, a także o pracy w niektórych obszarach PR, dziale HR oraz dziale kadr i płac. Obecność takich obszarów nie może nie cieszyć, wypada jednak podkreślić, że nadal pozostają one w mniejszości, co nie daje już tak wielu powodów do optymizmu.

Poszukując tych segmentów rynku pracy, które są w największym stopniu zdominowane przez kobiety, najczęściej mówi się o administracji biurowej, wypada jednak zwrócić uwagę także na HR, PR oraz marketing, gdzie często stosunek kobiet do mężczyzn wynosi nawet 70 do 30 procent. Niestety, z drugiej strony pojawiają się dane mówiące o tym, że kobieta jest zaledwie co dziesiątym inżynierem i pracownikiem branży IT. Okazuje się zresztą, że nawet dominacja kobiet w niektórych branżach wcale nie musi przekładać się na ich wyższe wynagrodzenia. Kobiety więc i tak potrafią zarabiać mniej niż mężczyźni. Mówiąc o zależnościach związanych z różnicami w płacach warto też podkreślić, że uwidaczniają się one wraz ze stażem pracy i stosunkowo najniższe są zaraz po studiach.

O serwisie

Na naszej stronie dowiesz się jak wygląda zawód księgowego , jakie są technologie mobilne we współczesnej księgowości oraz wiele innych ciekawostek. Zapraszamy do czytania

Kontakt

kontakt@eurodoradca.pl

Galeria