Księgowość i telepraca

Potrzeba oferowania swoim pracownikom wykonywania poszczególnych zadań zdalnie, bez wychodzenia z domu staje się coraz ważniejsza na współczesnym rynku pracy, zaś coraz więcej firm zaczyna rozumieć ten prosty fakt. Z roku na rok oferty pracy zdalnej stają się coraz powszechniej spotykane na rynku. Warto w takim razie dowiedzieć się, w jaki sposób najlepiej jest zorganizować skuteczną i efektywną telepracę w księgowości.

Telepraca jest takim tematem, o którym napisano już całe mnóstwo artykułów i powiedziano niemalże wszystko. Dynamiczny rozwój internetu sprawił, że skuteczne zorganizowanie sobie pracy we własnym domu przestało być już problemem natury technicznej. Same koszty pracy w taki sposób również znacznie zmalały. Co więcej, prawo obowiązujące w Polsce bardzo sprzyja pracy zdalnej. Aktualne przepisy jasno mówią, że każdy może w miarę możliwości wykonywać swoją pracę poza zakładem pracy, również przy wykorzystaniu wszystkich możliwości nowoczesnej technologii telekomunikacyjnej. Powszechnie uważa się obecnie, że telepraca jest rozwiązaniem pozwalającym na obniżenie kosztów zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy. Takie oszczędności pracodawcy mogą co prawda odczuć dopiero w dłuższej perspektywie, ale dla samych pracowników są one zauważalne niemalże od razu – w końcu natychmiast można zobaczyć, że wydajemy znacznie mniej pieniędzy między innymi na dojazdy do pracy czy jadanie na mieście. Co więcej, firmy pozwalające na telepracę systematycznie obserwują u siebie znaczny wzrost efektywności i lojalności pracowników. Taki rodzaj wykonywania pracy staje się powoli czymś standardowym zwłaszcza wśród młodszych pracowników, wychowanych już w czasach internetu. Ogromną zaletą telepracy jest to, że mogą ją wykonywać nawet kobiety które chcą to połączyć z opieką nad dziećmi w domu. Jest to świetna propozycja również w bardziej wyjątkowych sytuacjach, jak na przykład w przypadku opiekowania się osobą starszą, chorą lub niepełnosprawną. Oczywiście, zastosowanie takich rozwiązań w pracy nierzadko wymaga od kierownictwa firmy niemalże całkowitej zmiany podejścia oraz sposobu myślenia.

Trzeba tutaj otworzyć się na nowe technologie i potraktować niektóre kwestie w odmienny sposób. Obecnie kwestia telepracy zostaje coraz szerzej dostrzegana w Polsce. Na terenie naszego kraju prowadzone są już nawet specjalne szkolenia których celem jest przybliżenie tego tematu zarówno pracownikom jak i potencjalnym pracodawcom. Jedną z dziedzin w której telepraca może sprawdzać się naprawdę dobrze jest księgowość. Jeśli dana firma sama chce skorzystać z tego rozwiązania, to przede wszystkim musi odpowiednio przygotować to od strony prawnej – w umowie z pracownikiem powinny znaleźć się stosowne aneksy mówiące o warunkach takiej pracy. W tym przypadku konieczne jest również dobre oprogramowanie pozwalające między innymi na sprawny obieg dokumentów w firmie.

O serwisie

Na naszej stronie dowiesz się jak wygląda zawód księgowego , jakie są technologie mobilne we współczesnej księgowości oraz wiele innych ciekawostek. Zapraszamy do czytania

Kontakt

kontakt@eurodoradca.pl

Galeria