Technologie mobilne we współczesnej księgowości

Żyjemy w czasach nowoczesnej technologii, kiedy to niektóre rozwiązania i techniki są stosowane w niemalże każdej dziedzinie naszego życia. Tymczasem księgowość nadal kojarzy się nam głównie z dość nudnymi dokumentami w bardziej tradycyjnej odmianie. Zwykłe, papierowe faktury nadal są tutaj w obiegu i raczej nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało się to poważnie zmienić.

Warto w takim razie zastanowić się nad tym, w jaki sposób wszystkie te nowoczesne technologie mogą znaleźć zastosowanie w szeroko rozumianej księgowości. W sieciach mobilnych z roku na rok rośnie ruch generowany przez Polaków. Już teraz za pomocą naszych telefonów komórkowych korzystamy z szeroko rozumianej bankowości, ofert wielu sklepów czy innych usług; rezerwujemy też bilety do kina czy do teatru. Wszystkie badania prowadzone przez niezależne światowe instytuty nie pozostawiają w tej kwestii żadnych wątpliwości – w ciągu najbliższych pięciu lat ruch w tej branży wzrośnie około jedenaście razy. Warto dowiedzieć się, co na ten temat ma do powiedzenia Adam Głos, prezes firmy Tax Care któremu udało się połączyć ze sobą księgowość oraz nowoczesną technologię. Zadano mu przede wszystkim pytanie dotyczące stale rosnącej skali mobilności wśród Polaków. Dość słusznie stwierdził on wówczas, że w naszych czasach oferowanie usług mobilnych stało się już czymś zupełnie naturalnym. Z badań przeprowadzonych na początku 2014 roku wynika, że prawie połowa Polaków deklaruje codzienne korzystanie ze smartfona. W tym gronie 46 procent stwierdziło, że regularnie korzysta z aplikacji mobilnych, zaś 64 procent korzysta z internetu głównie za pośrednictwem takich urządzeń. Jeszcze kilka lat temu prawdopodobnie nikt nie wyobrażał sobie takiego stanu rzeczy – można stwierdzić, że obecnie nigdzie nie rozstajemy się z naszym połączeniem internetowym. Mimo wszystko jednak Polacy wciąż są na dość początkowym etapie poznawania tych technologii, choć zmienia się to z roku na rok. W krajach takich jak Francja korzystanie z aplikacji mobilnych chociażby w pracy jest już na porządku dziennym i nikogo szczególnie to nie dziwi. Oczywiście, wzrost popularności urządzeń i aplikacji mobilnych ma ogromny wpływ na szeroko rozumiany biznes. Obecnie klienci mogą w mgnieniu oka porównywać ze sobą ceny poszczególnych produktów i sprawdzać opinie na temat poszczególnych ofert. Za pomocą zwykłego telefonu można praktycznie zaplanować sobie dzień, rezerwując miejsca w kinie czy innym ciekawym miejscu. Polska znajduje się obecnie na etapie prześcigania się w nowinkach technologicznych. Na każdym kroku spotykamy się między innymi z reklamami banków oferujących bankowość mobilną i szybki dostęp do wszystkich ich usług. Ogromną popularnością cieszą się również płatności mobilne – już w zwykłej Biedronce możemy zapłacić za pomocą swojego telefonu za zakupy. Nie oznacza to jednak, że takie rozwiązania wyprą standardowe karty płatnicze, bowiem rzeczy te bez problemów mogą istnieć równolegle do siebie. Nowoczesne technologie mogą również znaleźć liczne zastosowania w księgowości.

Branża ta powszechnie kojarzy się nam ze stosami papierowych dokumentów czy faktur, które nadal są w obiegu. Obecnie praktycznie każdy klient ma możliwość chociażby przechowywania ważnych dla siebie danych w "chmurze", co jest bardzo wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem. Daje to dostęp do tego typu rzeczy z praktycznie dowolnego miejsca na świecie, które tylko posiada połączenie z internetem. Ciekawa jest również funkcja przekazywania do biura rachunkowego faktur w formie elektronicznej, która likwiduje konieczność wysyłania wielu maili. Być może już wkrótce cały obieg faktur oraz dokumentów w firmach będzie odbywał się w taki właśnie sposób, co znacznie ułatwi pracę w księgowości.

O serwisie

Na naszej stronie dowiesz się jak wygląda zawód księgowego , jakie są technologie mobilne we współczesnej księgowości oraz wiele innych ciekawostek. Zapraszamy do czytania

Kontakt

kontakt@eurodoradca.pl

Galeria