Główne zajęcia księgowych

Wielu księgowych ma własne zdania na temat tego, jakie dokładnie zajęcia w ich pracy pochłaniają im najwięcej czasu. W ich opinii najczęściej jest to obsługa nieprawidłowo przygotowanych faktur oraz korekta najróżniejszych błędów wynikających ze złego działania niektórych systemów. Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Accace.

Badania te przeprowadzono w roku 2011. Dość dobitnie pokazują one, jak wiele czasu pracownicy księgowości muszą zwykle tracić na obsługę błędnych faktur. Potwierdza to opinia aż 69 procent ankietowanych pracowników działów finansowo-księgowych w najróżniejszych firmach. Okazuje się, że to właśnie poprawianie nieprawidłowo wprowadzonych danych czy źle przygotowanych dokumentów jest najbardziej czasochłonnym zajęciem w takiej pracy, które ponadto może negatywnie wpływać na złe wyniki pracowników. Praktycznie co drugi badany twierdzi, że mnóstwo czasu pochłania tutaj zajmowanie się optymalizacją podatkową oraz szukanie interpretacji. W 57% przypadków ankietowani byli zgodni co do tego, że naprawianie błędów w systemach finansowych także bardzo źle wpływa na ich wydajność w pracy. Ponad 40% ankietowanych stwierdziło także, że jednym z najbardziej długotrwałych zadań jest przygotowywanie raportów giełdowych, grupowych oraz przeznaczonych dla GUS. Wiele trudności sprawia również ręczne, pozbawione automatyzacji wystawianie faktur sprzedaży czy też ich windykacja. Istnieją oczywiście zajęcia, które są z kolei uważane za stosunkowo mało kłopotliwe oraz czasochłonne. Na pierwszym miejscu znalazła się tutaj kalkulacja podatkowa – w badaniach tych jedynie 15% osób stwierdziło, że na zajęcie to trzeba poświęcać faktycznie dużo czasu. Stosunkowo mało osób wskazało tutaj również zajęcia takie jak księgowanie faktur oraz wyciągów bankowych bez automatyzacji – jedynie co trzeci ankietowany wskazał je jako czasochłonne. Badanie zostało przeprowadzone w roku 2011 przez firmę Accace. Jego głównym celem było wskazanie tych obowiązków zawodowych osób pracujących na stanowiskach finansowo-księgowych, które są zwyczajnie nieefektywne i mogą źle wpływać na ogólną wydajność pracy takich ludzi. Do badania został użyty standaryzowany kwestionariusz, który został przesłany ankietowanym drogą elektroniczną.

Badanie zostało przeprowadzone na wybranej, reprezentatywnej grupie 100 osób pracujących na takich stanowiskach w różnych firmach – zarówno małych, jak i średnich. Zadbano o to, aby w badaniu wzięły udział wyłącznie osoby posiadające szerokie doświadczenie w takiej pracy, przez co warunkiem był wiek minimum 50 lat oraz praca przez minimum 30 godzin w tygodniu. Wszystko to sprawia, że wyniki badania są jak najbardziej miarodajne i pozwalają stwierdzić, co w pracy księgowego źle wpływa na jego efektywność. Wyniki na pewno mogą być bardzo przydatne dla właścicieli firm, którzy chcą zoptymalizować swoją działalność.

O serwisie

Na naszej stronie dowiesz się jak wygląda zawód księgowego , jakie są technologie mobilne we współczesnej księgowości oraz wiele innych ciekawostek. Zapraszamy do czytania

Kontakt

kontakt@eurodoradca.pl

Galeria