Czy rachunkowość "w chmurze" ma rację bytu?

Rachunkowość „w chmurze” coraz częściej staje się przedmiotem dyskusji, choć nie można nie zgodzić się z tym, że nadal możemy mówić o niej jako o zjawisku stosunkowo nowym. Księgowość, sama w sobie, jest dość konserwatywna, jeśli więc mówimy o dyscyplinach nauki, które są podatne na nowe trendy informatyczne i technologiczne, z pewnym żalem należy przyznać, że księgowość wcale nie wybija się na ich czoło.

Samo przetwarzanie danych „w chmurze” to coraz bardziej powszechna nazwa używana przede wszystkim po to, aby określić model działania charakterystyczny dla systemów informatycznych. Jego najważniejszą cechą jest to, że z wolna przestaje mieć znaczenie to, gdzie zainstalowane są serwery. Jeszcze przed kilku lat przedsiębiorstwa decydowały się na tworzenie centrów przetwarzania danych lub serwerowni nawet pomimo tego, że było to przedsięwzięcie wiążące się z dość znaczącym obciążeniem o charakterze finansowym. Miejsca takie były wyposażone w odpowiednią ilość serwerów i miały do spełnienia szereg funkcji. Samo zarządzanie serwerowniami nie jest zresztą zadaniem, które można byłoby określić mianem wyjątkowo prostego. Najczęściej powierza się je specjalnym, niejednokrotnie okazuje się przy tym, że zwiększenie poziomu bezpieczeństwa jest możliwe jedynie wówczas, gdy zatrudni się profesjonalną firmę ochroniarską. Koncepcja budowy własnego centrum danych wiąże się zatem z wieloma decyzjami, których podjęcie wymaga sporego zaangażowania finansowego, nie można nie cieszyć się więc odkrywając, że nie zawsze efektywne rozwiązanie można zastępować innymi propozycjami. Kluczem do sukcesu okazują się w tym kontekście zwłaszcza rozwiązania wirtualne, nie bez znaczenia jest jednak również rozwój Internetu, a także wzrost uznania pod adresem outsourcingu, a więc zlecenia partnerom określonych usług zewnętrznych. Rachunkowość nie jest, jak już wspomniano, tym sektorem, który najszybciej implementuje nowe rozwiązania, wiele wskazuje jednak na to, że również ona zacznie zmierzać w kierunku przetwarzania danych „w chmurze”. Szansę zwiększają systemy informatyczne dostępne online.

Wiele wskazuje i na to, że w niedalekiej przyszłości wzrastać zacznie także liczba usług publicznych, z których można będzie korzystać dzięki Internetowi. Już dziś mamy zresztą tego przykłady, coraz skuteczniejszym rozwiązaniem jest bowiem system eDeklaracje. Pozwala on na składanie deklaracji bezpośrednio przez Internet oszczędzając zarówno czas, jak i ludzkie nakłady. Nie bez znaczenia jest i to, że coraz więcej mówi się o bezpośredniej integracji z systemami płatności internetowych. Już dziś nic nie stoi na przeszkodzie automatycznemu księgowaniu płatności elektronicznych, a w przyszłości możliwość ta będzie coraz bardziej intensywnie wykorzystywana.

O serwisie

Na naszej stronie dowiesz się jak wygląda zawód księgowego , jakie są technologie mobilne we współczesnej księgowości oraz wiele innych ciekawostek. Zapraszamy do czytania

Kontakt

kontakt@eurodoradca.pl

Galeria